Zycie i styl

Rodzaje ćwiczeń na wzmocnienie miednicy

Rodzaje ćwiczeń na wzmocnienie miednicy

Ćwiczenia wzmacniające miednicę są często zalecane dla kobiet, które miały dysfunkcję dna miednicy i/lub osłabienie mięśni. Dysfunkcja dna miednicy jest ogólnym terminem, który obejmuje szereg warunków, w tym nietrzymanie moczu. Celem ćwiczeń wzmacniających miednicę jest przywrócenie siły mięśniom w tym obszarze, aby pomóc w zapobieganiu powyższemu stanowi i poprawić ogólną jakość życia.

Nietrzymanie moczu może być spowodowane przez poród, starzenie się, przewlekły kaszel, częste zaparcia lub biegunki, otyłość i genetykę – innymi słowy, może być spowodowane przez wiele czynników poza kontrolą danej osoby. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w przywróceniu siły tym mięśniom w celu zmniejszenia objawów nietrzymania moczu, jak również poprawy jakości życia.

Większość lekarzy specjalizujących się w opiece zdrowotnej w zakresie układu moczowo-płciowego (GU) zaleci ćwiczenia wzmacniające miednicę. Są to np. Ćwiczenia Kegla, które polegają na celowym kurczeniu i rozluźnianiu tych mięśni. Aby je wykonać, kurcz mięśnie przez pięć sekund, a następnie rozluźnij przez 10 sekund. Powtórzyć 10 razy za jednym razem. 

Może to być również boczne unoszenie nóg: Połóż się na boku z kolanami zgiętymi pod kątem 90 stopni i unoś po kilka razy zgięte nogi na obie strony. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://womactive.pl/ .