Odpowiedź na to pytanie zależy od stanowiska, o które się ubiegasz. Niektóre firmy wymagają od kandydatów do pracy dołączenia listu motywacyjnego do CV lub życiorysu, a niektóre nie. Jeśli firma nie wymaga takiego listu, nie ma potrzeby go pisać. Jeśli tego wymaga, najlepiej napisać go przed złożeniem aplikacji.
Listy motywacyjne są świetnym sposobem na wyjaśnienie, dlaczego jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko i dlaczego powinieneś być brany pod uwagę. Nie jest to jednak konieczna część procesu rekrutacji i nie powinno się go pisać, jeśli nie ma się nic do dodania w CV lub jeśli zajęłoby to zbyt wiele czasu. Jak go stworzyć? Nie ma sztywnej reguły, która określałaby dokładnie, co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym, ale jest kilka rzeczy, które mogą znacznie pomóc twoim szansom:
1. Mocny wstęp
Wstęp to miejsce, w którym zrobisz pierwsze wrażenie na czytelniku. Ważne jest, aby nadać mu odpowiedni ton: pokaż, że jesteś pewny siebie (nie zarozumiały), przyjazny, ale profesjonalny i szczery – że naprawdę chcesz dostać tę pracę. Jeśli możesz przekazać te rzeczy, jednocześnie dzieląc się trochę o sobie, to świetnie – ale nie jest to wcale konieczne, aby mówić o sobie w liście motywacyjnym. W rzeczywistości, zbytnie skupianie się na sobie może sprawiać wrażenie, że jesteś pochłonięty sobą. Jeśli zdecydujesz się mówić o sobie, spróbuj skupić się na konkretnych osiągnięciach związanych z danym stanowiskiem i jak te odnoszą się do tego, co będzie oczekiwane od Ciebie jako pracownika.
2. Wyjaśnienie, jakie masz kwalifikacje do pracy
Jest to jeden z ważniejszych elementów. W aspekcie możesz napisać o swoich kwalifikacjach i doświadczeniach z nimi związanymi.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://teamowi.pl/ .