Aktualności

Zapalenie dziąseł u psa

Zapalenie dziąseł u psa

Źródło: https://wetgliwice.pl/

JAK PRZEBIEGA ZAPALENIE DZIĄSEŁ U PSA?

Dziąsła są częścią przyzębia, czyli zespołu tkanek mającego na celu utrzymanie zębów w zębodole oraz ich ochronę. Zbudowane są ze zbitej warstwy śluzówki, szczelnie przylegającej do wyrostka zębodołowego. U drapieżników, takich jak psy, dziąsła pełnią szczególnie ważną rolę. Ich uszkodzenie – mechaniczne, lub w wyniku infekcji – grozi poważnymi następstwami, do utraty zębów włącznie.

Główną przyczyną zapalenia dziąseł zazwyczaj jest kumulująca się na zębach płytka bakteryjna. Drobnoustroje, które w warunkach fizjologicznych zasiedlają jamę ustną psa, mogą w określonych warunkach stać się patogenne. Nadmierny rozrost płytki nazębnej jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który nakazuje zwrócić uwagę na higienę zębów u zwierzęcia. Jej przestrzeganie jest skutecznym sposobem na uniknięcie stanów zapalnych dziąseł. Na nadmierną akumulację bakterii w płytce nazębnej szczególnie narażone są psy ras małych i średnich, starsze, z wadami zgryzu oraz karmione miękkim pokarmem. Duże znaczenie mają również predyspozycje genetyczne i niedobory odporności.

POSTĘP CHOROBY

Lekarze weterynarii wyróżniają cztery główne stadia postępowania choroby przyzębia u psów. Zapalenie dziąseł jest pierwszym etapem. Jego znakiem charakterystycznym jest zaczerwienienie dziąseł szczególnie rąbka dziąsłowego w miejscu styku dziąsła z płytką bakteryjną lub kamieniem nazębnym gromadzącym się na powierzchni zębów. Kolejnym etapem jest tworzenie się patologicznych kieszeni dziąsłowych, czyli wolnych przestrzeni między tkanką dziąsła a powierzchnią zęba. Gromadzące się tam bakterie niszczą błonę śluzową i inne struktury przyzębia, powodując przekrwienie i krwotok dziąseł oraz zapalenie przyzębia. Efektem tego jest niszczenie struktur otaczających zęby i pogłębiania się patologicznych kieszeni dziąsłowych.

W trzecim etapie, czyli umiarkowanym zapaleniu przyzębia, dochodzi do dalszej utraty struktur otaczających zęby przez co stają się one mobilne. Nierzadko występuje również obfite krwawienie z kieszeni dziąsłowych. Dziąsła zaczynają wykazywać cechy recesji (cofania się), co prowadzi do odsłonięcia korzeni zębowych. Pojawia się również wysięk ropny, który prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów: brzydkiego zapachu z jamy ustnej i intensywnego ślinotoku.

Czwarte, najpoważniejsze stadium choroby nosi nazwę ciężkiego zapalenia przyzębia. W wyniku dużej utraty przyzębia zęby zaczynają się chwiać i wypadać. Ich korzenie są odsłonięte w ponad 50 procentach, a całe zęby pokryte są grubą warstwą zmineralizowanej płytki nazębnej. Zwierzę odczuwa uciążliwy ból, traci apetyt i staje się osłabione. W skrajnych przypadkach nieleczonej choroby przyzębia może dojść do patologicznego złamania żuchwy, lub powstania przetoki ustno-nosowej. Właściciel, który zaobserwował u swojego zwierzęcia objawy stanu zapalnego dziąseł, powinien za wszelką cenę uniknąć doprowadzenia do takich sytuacji.