Zdrowie i uroda

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma mięta?

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma mięta?

Liście mięty mają przyjemnie aromatyczny zapach i smak, są często stosowane w herbatach lub ziołowych preparatach leczniczych. Czy jednak liście tej rośliny mają jakiś uzasadniony wpływ na nasze zdrowie i styl życia?

Badania powiązały spożywanie mięty z kilkoma pozytywnymi efektami. Wykazano, że mięta pomaga w trawieniu i może łagodzić rozstrój żołądka, choć niekoniecznie to jej liście to robią. Aromat mięty pobudza nerwy węchowe w nosie i ustach, które wysyłają sygnały przez centralny układ nerwowy do żołądka, każąc mu produkować więcej kwasu żołądkowego. Jednocześnie mięta w pobliżu może stymulować produkcję śliny i wspomagać trawienie, utrzymując pokarm w ruchu przez przewód pokarmowy. Ponieważ mięta zawiera również mentol, ten stymulujący efekt może być całkiem przyjemny dla twojego żołądka i gardła, kiedy masz mdłości lub czujesz się w inny sposób niekomfortowo.

Należy zauważyć, że mięta może być toksyczna, jeśli zostanie spożyta w dużych ilościach lub przez osoby wrażliwe na jej działanie. Niektóre badania sugerują, że spożywanie mięty może nawet nasilać objawy zespołu jelita drażliwego u niektórych osób, choć nie jest to rozstrzygające. A jeśli nie odczuwasz niestrawności lub nudności, ale masz ubytek w zębie, unikaj żucia liści mięty – niektóre dowody sugerują, że mogą one zwiększać powierzchnię zębów. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://twojmoment.pl/ .