Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że pleśń w ich domu jest tak naprawdę grzybem. Można go znaleźć zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, w glebie i na roślinach. Niektóre pleśnie są pożyteczne, ponieważ rozkładają materię organiczną na humus.
Aby przetrwać, pleśń potrzebuje trzech rzeczy – wilgoci, pożywienia i powierzchni, na której może rosnąć. Pleśń rozmnaża się poprzez uwalnianie zarodników w powietrzu. Zarodniki te mogą być przenoszone na odległość do 20km.
Jeśli pleśń nie zostanie natychmiast usunięta, będzie się dalej rozprzestrzeniać. Pierwszym krokiem w czyszczeniu pleśni jest usunięcie źródła wilgoci. Może to oznaczać naprawę przecieków hydraulicznych lub dostosowanie domu do warunków atmosferycznych, aby zapobiec przedostawaniu się wody przez pęknięcia lub otwory. Po opanowaniu wilgoci można przystąpić do czyszczenia i naprawy powierzchni, które zostały skażone pleśnią. Skażone przedmioty należy wyrzucić lub dokładnie wyczyścić i wysuszyć przed ponownym użyciem.
Podobnie jak w przypadku bakterii, nie można pozbyć się wszystkich zarodników pleśni w całym domu, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Na przykład, jeśli usuniesz wyciek wody za pomocą wybielacza, część pleśni może nadal pozostać w tyle – widoczna lub ukryta, w zależności od tego, czy miała okazję odrosnąć i wytworzyć zarodniki. Więcej domowych porad znajdziesz na stronie https://domup.pl/ .